Baza wiedzy

Biopsja mammotomiczna

Biopsję mammotomiczną można wykorzystać do usuwania w całości  łagodnych, swą wielkością nieprzekraczających 3 cm zmian o charakterze:

  • włókniakogruczolaków;
  • brodawczaków wewnątrzprzewodowych;
  • nawracających torbieli powodujących objawy kliniczne (ból);
  • w tym także tych niewyczuwalnych podczas badania palpacyjnego.

W metodzie tej wykorzystywane są igły wyposażone w rotacyjny system tnący połączone z urządzeniem wytwarzającym próżnię- zmiana jest więc po wkłuciu igły kolejno skrawana, a skrojone fragmenty gromadzone sa w odpowiednim pojemniku i w ten sposób materiał tkankowy ostatecznie  w całości przekazany jest do badania histopatologicznego. Loża biopsyjna jest również na bieżąco przepłukiwana solą fizjologiczną. Igła mammotomiczna ma grubość 3 lub 5 milimetrów i umożliwia pobieranie materiału tkankowego z pojedynczego wkłucia.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, (Lignocaina) pacjentka nie odczuwa bólu w czasie zabiegu. Pacjentki nie są narażone na stres związany z pobytem w szpitalu i zabiegiem chirurgicznym  na bloku operacyjnym . Lekarz kontroluje postęp i zakres zabiegu na ekranie ultrasonografu. Po wykonanej biopsji mammotomicznej uzyskuje się doskonały efekt kosmetyczny w postaci małej blizny o średnicy do 5mm, zabieg nie powoduje deformacji piersi. Na ranę nie zakłada się szwów chirurgicznych. Cała procedura trwa ok. 20-30  min. Pacjentka bardzo szybko wraca do aktywności zawodowej i rodzinnej.

Biopsje wykonują lekarze z doświadczeniem w wykonywaniu biopsji mammotomicznych. Pacjentka po zakwalifikowaniu do zabiegu BM (inaczej  VABB- vacuum assisted breast biopsy) i  ustaleniu terminu wykonania biopsji otrzymuje zalecenia jak należy się przygotować .Przygotowanie polega na odstawieniu  pochodnych kwasu acetylosalicylowego (Acard, Polokard itd.) jeżeli takie pacjentka zażywa, na 5 dni przed zabiegiem. W przypadku zażywania leków przeciwzakrzepowych, pochodnych kumaryny (np. Acekumarol) należy zgłosić się do lekarza prowadzącego i przestawić leczenie na  drobnocząsteczkową heparynę (Fraxiparynę, Clexane) na 7 dni przed zabiegiem. Nie zaleca się wykonywania biopsji w okresie przedmiesiączkowym (ze względu na większą tkliwość piersi w tym okresie). Jeżeli pacjentka przyjmuje leki nasercowe, p/nadciśnieniowe i inne należy w dniu zabiegu  przyjąć je zgodnie ze stałym harmonogramem przyjmowania. Pacjentka powinna zjeść normalne posiłki przed biopsją. Zalecamy aby na zabieg przyjechać  z osobą towarzyszącą, tak aby bezpośrednio po biopsji nie było koniczności samodzielnego kierowania samochodem. Jest  to związane z opatrunkiem uciskowym jaki zakładamy po biopsji bandażując dość mocno klatkę piersiową na kształt gorsetu. Może to utrudniać głębokie nabranie powietrza  czy ograniczać nieco pełen zakres ruchów ramion. Bandaż utrzymujemy przez 24 godziny po zabiegu.

 

Dla Pań bezpieczeństwa w ramach przygotowania do zabiegu prosimy o wykonanie następujących badań krwi:

-grupa krwi

-APTT

-PT/INR

 
Po biopsji pacjentka otrzymuje zalecenia jak pielęgnować niewielką rankę na piersi.